Můj zápisník
vaše inspirace

Zde si zapisuji to, co mě inspirovalo nebo myšlenky, které mě napadají v souvislosti se vztahy

Partnerské očekávání

Už od malička se učíme, jak to ve vztazích má vypadat. Nikdy bych neřekla, jak moc v tom mají prsty i pohádky, které nám vztahy vykreslují velmi jednoduše a dost nereálně. Pak očekáváme, kdy nás vysvobodí muž na bílém koni, a muži očekávají krásnou usměvavou ženu po celý život.

Tato naše pohádková očekávání způsobují paseku v reálných vztazích.

Často očekáváme, že partner něco udělá, protože v našich očích je to „normální“, a ten druhý leckdy ani neví, že se od něj něco očekává. Nebo si vytvoříme domněnku, že partner od nás něco očekává a podle toho se chováme, ale pravděpodobně je to úplně zbytečný. Pramení to i z toho, že muž by měl plnit určitou roli a žena také, ale jsou to stereotypy, které nám nemusí ve vztahu vyhovovat a tak je lepší očekávání probrat napřímo.

Očekávání máme rádi, protože ty představy nám dělají moc dobře, jsme nabuzení, optimističtí, natěšení, ale pak se to přehoupne na druhou stranu a jsme si tím nejistí, nevěříme partnerovi a nesplnění našich očekávání nás dostává do špatné nálady. Je to taková vlna.

Viděla jsem ve své rodině, jak tento model „očekávání“ nefunguje. Ať moje máma připraví, udělá, nachystá, vypere...vše je bráno jako samozřejmost, to se přeci od ženy očekává. Žádné ocenění, žádná radost, stala se z toho povinnost, zvyk. Už od puberty jsem věděla, že tímto způsobem to mít nastavené nechci. Možná i proto jsem si přála mít za muže cizince. V té době mně přišlo, že cizinci neberou ženu jako hospodyni. Přání se mi tak napůl vyplnilo, můj muž má německé příjmení, nebere mě jako hospodyni, ale je Čech. Uvědomila jsem si, že to není v tom, jestli je muž cizinec, ale o tom, jak moc si je žena sama sebou jistá a jak si umí nastavit potřeby/hranice a vyjasnit si ve vztahu vzájemná očekávání.

Naučila jsem se pojmenovat si, co očekávám, většinou jsem schopna si to zařídit sama. Pak jsou věci, které si zařídit neumím nebo je tolik nepotřebuji a ty sděluji Ondrovi nebo mu je napíšu na lísteček, který máme přilepený na lednici.

Zamyslete se, jak byste si s partnerem mohli dát najevo svá očekávání.